En Çok Yaşanan Futbol Yaralanmaları ve Tedavileri

Birçok spor dalında olduğu gibi futbol aktiviteleri sırasında da yaralanmalar veya sakatlanmalar sıklıkla görülmekte. Bu yaralanma ve sakatlanmaların ise ufak tefek çiziklerden tutun da açık ve ileri düzeyde kırıklara kadar çeşitlilik göstermekte. Her ne kadar sakatlıkları önlemek adına düzenli bir şekilde antrenman yapıyor olsak da bazı durumlarda kazalar yaşanması kaçınılmaz olabiliyor.

Futbol yaralanmaları gibi tahribatların diğer bir sebebi ise, antrenman öncesi ve sonrası yapılması gereken egzersizlerin çok ciddiye alınmaması olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde hayli rağbet gören ve em çok sakatlık yaşanan spor dalı olduğu için bu içeriğimizin konusu futbol yaralanmaları ve tedavileri ile ilgili olacak.


 

1- Kas Yırtılmaları ve Zorlanmaları

Öncelikle zorlanma olarak ortaya çıkan bu tahribat genellikle kasık, baldır veya uyluk bölgelerinde oluşur. Basit düzeydeki zorlanmaları soğuk uygulaması ile rahatlıkla geçirebilirsiniz fakat yaşanan zorlanma sonrasında dinlenilmez ve zorlanan bölgenin üzerine gidilirse kas yırtılmaları ortaya çıkacaktır. Kas yırtılmaları size ciddi sorunlar yaşatabilecek türden bir yaralanmadır ve tedavisinin kolay olduğu pek söylenemez.

2- Burkulma ve İncinmeler

Genellikle ayak ve el bileklerinde meydana gelen bu tahribatlar ise tekrarlayan bir hal almışsa, kırılmalara kadar varan sonuçlar doğurabilir. Tekrar tekrar yaşanan burkulmalarda, bağlarda da yaralanma söz konusu ise kesinlikle üzerine gidilmemeli ve gerekirse atel ile desteklenmelidir. Sakatlığın tekrar etmemesi için ise ilgili bölgedeki kasların yeterindce güçlendirilmesi gerekmektedir.

3- Menisküs ve Bağ Yırtıkları

Menisküs diz kapağı bölgelerinde meydana gelir ve bağ yırtıkları da en sık ayak bilekleri ve dizlerde meydana gelmektedir. Dizlerde, menisküs, ön çapraz, arka çapraz, iç yan ve dış yan bağlar başta olmak üzere yaralanmaya karşı oldukça açık olan bir çok mekanizma vardır.

Diz yapısı, kas, kemik ve kıkırdaklar ile beraber stabilenin sağlandığı bir bütünü oluşturur. Bu bölgede meydana gelen yaralanmalar sizi 2 ila 8 ay kadar sürebilecek sıkıntılı süreçlere maruz bırakabilir.

Dizde meydana gelebilecek bu tür ağır yaralanmaları önlemek adına, diz eklemlerini destekleyen kasların güçlendirilmesi oldukça önemlidir.

4- Eklemlerde Çıkıklar

Futbol söz konusu olduğunda, genellikle omuzlarda meydana gelen çıkıklarla karşılaşılır. Bu spor icra edilirken, çoğunlukla omuz üzerine düşüldüğü için çıkıların bu bölgede yoğunlaşıyor olması da gayet normal.

Bunun dışında, ayak parmakları, el ve ayak bilekleri, dirsek ve diz gibi eklem bölgelerinde de çıkıklar meydana geldiğini söylememiz mümkün.

5- Kapalı veya Açık Kırıklar

Futbol aktivitelerinde kırıklar en çok bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerinde meydana gelmekte. Kapalı kırıklar çoğunlukla alçı uygulaması ile iyileştirilebilmekte fakat açık kırıklar söz konusu olduğunda ise ameliyat kaçınılmaz bir hal almakta.

Bu tür sakatlıklar sonrası, tahribat yaşanan bölge iyileştikten hemen sonra spora dönülmemeli, bir müddet fizik tedavi ve benzeri egzersiz uygulamaları ile kas yapısı güçlendirilmelidir. Aksi taktirde ilgili bölgede tekrar sorunlar yaşanması hayli olasıdır.

 

About dogan 22 Articles
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2012 Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı (Uzmanlık) 2017 Tedavi edilen hastalıklar Bel fıtığı Sırt Ağrısı Boyun Fıtığı Diz Ağrısı Fibromiyalji Tendon Hastalıkları Kuru İğne Tedavisi

1 Comment

  1. Merhaba,ben ahmet amatör olarak u15 liginde futbol oynuyorum evde yapmış olduğum zıplama hareketi sonucu sol dizimden çok şiddetlide olmasa tak diye ses geldi aktiviteye devam edemeyim hem sakin bir yere oturdum ve sakatlanan yere buz koydum ertesi gün azda olsa dizimde şişlik ve ağrı vardı 2-3 saat ardından futbol antremanına gittim çeşitli şut ve benzeri antremanlar yaptım ayağımda herhangibi bir ağrı veya boşluk hissi güvensizlik yoktu sadece koşunca ve bazı esneme harektleri sonucu ağrı ve uyuşma oluşuyor yaklaşık 5 gündür ayağım böyle ve günden güne ayağımda bir düzelme hissi var sizce ne olmuş olablilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*