Fizik Tedavi Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir

Fizik tedavi yöntemi son dönemde birçok hastalığa iyi gelmekte ve hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahip bir uygulamadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon oldukça geniş bir hastalık yelpazesinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem belirli bölgelere farklı metotlar ile uygulanmaktadır. Peki, fizik tedavi hangi hastalıklara iyi gelmektedir diyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Boyun ve bel fıtığı fizik tedavi uygulaması başta bel fıtığı ve boyun fıtığı olmak üzere en yaygın görülen hastalıklardan tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu hastalıklardan müzdarip olan kişilerin tercih ettiği fiziksel tedavi yöntemleri hareket sistemine bağlı olarak eklem sinir ve kas dokuları için farklı farklı yöntemler ile tedavi sağlamaktadır. Fizik Tedavi yönteminde genellikle aktif olarak egzersizler, ısı tedavisi, masaj terapisi, soğutma hareketleri, hidroterapi, elektroterapi, akupunktur, terapötik işlemler, ultrason ve korse tedavisi gibi yöntemler hastalara uygulanmaktadır. Fizik tedavi yöntemleri sonucunda insanların hareketliliğine bağlı olarak görülen hastalıklardan birçoğu yok olmaktadır. Yok olmayan hastalıklar da son olarak tedavi yöntemi cerrahi müdahaleler olmaktadır.

Fizik tedavi hangi hastalıklara iyi gelmektedir diyorsanız insanların eklemlerinde meydana gelen kireçlenme başta olmak üzere birçok yaygın hastalık ve fizik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kireçlenmeden ötürü eklemlerde ortaya çıkan hareket kaybı kısa bir süre içerisinde fizik tedavi unsurları kullanılarak sorun olmaktan çıkmaktadır. Hastanın belirli periyotlarla tedavi görmesi sonucunda hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan bu yöntemler hastalığın seyrine ve boyutuna göre belirlenen terapi ve seanslar ile tedavi ediliyor. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve küçük sağlık problemlerinde fiziksel tedavi yöntemlerine başvurmak cerrahi gibi ciddi bir yöntem olan ihtiyacı azaltmaktadır ve cerrahi yöntemden koruyucu özelliğe de sahiptir.

About dogan 22 Articles
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2012 Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı (Uzmanlık) 2017 Tedavi edilen hastalıklar Bel fıtığı Sırt Ağrısı Boyun Fıtığı Diz Ağrısı Fibromiyalji Tendon Hastalıkları Kuru İğne Tedavisi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*