En Çok Yaşanan Sporcu Sakatlıkları Nelerdir

Home / Sporcu Sakatlıkları / En Çok Yaşanan Sporcu Sakatlıkları Nelerdir
En Çok Yaşanan Sporcu Sakatlıkları Nelerdir

Sporcular günün büyük bir bölümünü hareket ve egzersiz yaparak geçirirken bazı durumlarda maalesef ağır darbeler alarak ağır sonuçlar ödemek zorunda kalmaktadırlar. Sporcu sakatlıkları hakkında araştırma yapıldığında en çok yaşanan sporcu sakatlıkları nelerdir araştırmasında karşımıza yaralanmaların en çok ortaya çıktığı karşılaşmalar da kırık çıkıklar, diz yaralanmaları, doku zedelenmeleri ve incinmeler, tendon yaralanmaları, kas ezilmeleri ve menisküs problemi gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Bölgelere göre incelendiğinde ise en fazla sporcu sakatlıkları görünen bölgeler

  • %14 kafa bölgesi,
  • %7 yüz ve çevresi,
  • %12 parmaklar,
  • %9 diz sakatlıkları,
  • %15 ise ayak ve bilek sakatlıkları

olarak gerçekleşmiştir.

Spor dallarına göre yaşanan sakatlıklar da farklılık göstermektedir. Futbol göz önünde olduğu için sakatlığın en çok yaşandığı spor dalı gibi görünse de birçok spor dalının kendine özgü hastalıkları vardır. Futbolcular için tendon sakatlıkları ve bağ yırtıkları söz konusu olurken koşucularda aşırı hareket kullanım problemleri ve adalede kronik yorgunluklara bağlı olarak problemler ortaya çıkmaktadır. Hentbol da ise omuzla ilgili sakatlıklar genellikle oyuncuların başına gelen sorunlardır. Kısa zamanda ve kısa mesafede yüksek kuvvete ihtiyacı olan sporcular da tendon kopmaları özellikle de adele yırtıkları meydana gelebilmektedir. Kayak mevsiminde ise vücudun kayak esnasında zorlanması soğuğun etkisiyle adalelerin yorulması sakatlıklara büyük bir sebebiyet vermektedir. Bu sporda kayarken de tempoyu yavaş yavaş arttırmak büyük bir önem taşımaktadır.

En çok yaşanan sporcu sakatlıkları nelerdir ve bu sakatlıklara önlem olarak ne yapmak gerekir bu konuda çalışmalar yapmak gerekiyor. Sporcuların ısınma hareketlerini yapması ve çeşitli egzersizleri denemeden hiçbir zaman müsabakaya katılmaları gerekmektedir. Vücut ısısı sağlanmadan ani hareketler yapmak günlük yaşamda vücudu zora sokacağı gibi karşılaşma esnasında da vücudunuza zarar vermektedir. Günlük yaşantınızda da sabah uyandığınızda da vücudunuzu esnetme, germe ve hareket ettiğiniz gün içinde kaslarınızda ve eklemleriniz de ortaya çıkabilecek birçok problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.