Fibromiyalji Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?

Home / Sporcu Sakatlıkları / Fibromiyalji Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?
Fibromiyalji Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?

Fibromiyalji biyopsikososyal bir rahatsızlıktır. Hastalarda en büyük şikayet spontane gelişen, sürekli bir lokalizasyonu olmayan ağrıdır. Bu ağrı nedeniyle çeşitli bölgelerde kas kasılmaları olur ve daha sonra bunun ağrısı ile birleşerek kişi için dayanılmaz noktalara gelebilmektedir.

OLUŞMA MEKANİZMASI

İnsan yalnızca kemik, eklem ve kaslardan oluşmamaktadır. Bu tarz biyolojik özelliklerin yanında kendi iç dünyası ve sosyal çevresiyle etkileşimi mevcuttur. Nasıl ki sakatlanmak bizi hem psikolojik hem de sosyal açıdan kısıtlıyor ve zarar veriyorsa, psikolojik ya da sosyal bir streste fiziksel olarak bize zarar verir. Biyolojik stresin yansıması, ağrıdır.

Uzun süren iş hayatı stresi veya psikolojinizi negatif etkileyen bir durum uzun süre devam ettiğinde vücudunuz bu soyut stresleri vücudunuza yansıtır. Bunu da spontane, belirli bir lokalizasyonu olmayan ağrı şeklinde yapar. Daha sonra bu ağrı nedeniyle kişi ağrısını azaltacak pozisyonlara girer ve bu anormal pozisyon ve hareketler bu sefer gerçek bir ağrıya sebep olur ve kişi bir kısır döngü içerisine girer.

TEDAVİ SÜRECİ

Fizik tedavide ağrının biyolojik sonuçları üzerine uygulamalar yapılır. Kasları gevşetmek için sıcak uygulamaarı, masaj, kas germe egzersizleri gibi uygulamalar biyolojik kaynağı çözer. Ancak bu süreçte psikolojik ve sosyal yönden sizi meşgul eden streslerden de kaçınmak gerekmektedir. Eğer bu streslerden kaçınılmaz ise vücudunuz kısa süre sonra tekrar bunları biyolojik olarak hissetmenize neden olacak sinyalleri oluşturacak ve ağrılarınız tekrar başlayacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Düzenli spor yapmak insan vücudunda dopamin salınımını arttırdığı için kişinin mutlu olmasını sağlar. Aynı zaman da sportif yorgunluk beraberinde zaruri uykuyu getirir.

Uyku esnasında beyin psikososyal yenilenmeye de girdiği için bu streslere karşı ertesi gün daha tolore uyanır. Düzenli uyku fibromiyaljiden korunmak için şarttır.

Stres seviyenizin arttığı anda rahatlatıcı aktivitelere doğru yönelmekten kaçınmayın. Gün içinde deşarj olmanızı sağlayacak şeyler yaratın. Arkadaş/sevgili/eş ile telefonda konuşmak, yürüyüş yaparak hava almak, birkaç germe esneme egzersizleri yapmak gibi aktiviteler ortam deişikliği yaratacağı için strese olan maruziyetinizi azaltacaktır.

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.