Fizyoterapi Yöntemleri Nelerdir

Home / Fizik Tedavi Genel / Fizyoterapi Yöntemleri Nelerdir
Fizyoterapi Yöntemleri Nelerdir

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri başta egzersiz olmak üzere sıcak ve soğuk tedavisi, masaj ve elektrik akımı tedavisi ile hidroterapidir. Sizler de fizyoterapi yöntemleri nelerdir ve bu yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

En Sık Kullanılan Fizyoterapi Yöntemleri

Egzersiz fizyoterapide sık kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Eklemlerde hareket seviyesini artırmak için kullanılan ve kasların kasılarak gevşemesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Kasların güçlenmesini de sağlayan egzersizler aktif olarak kasların çalışmasını ve güçlenmesini kolaylaştırıyor.

Isı tedavisi tedavi edilen bölgede ağrıyı azaltmak amacıyla düzenleyici özellikte ısı tedavisi uygulanmaktadır. Kan dolaşımını ve sinir iletim hızını arttıran tedavisi eklemlerdeki sertliği ve ağrıları azaltmak için kullanılır.

Soğuk tedavisi ödemi ve ağrıyı kas tonusunu azaltmak ve kas spazmını ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Masaj yöntemi dolaşımı düzenlemek ve kas spazmı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Ağrıyı azaltan masaj yöntemi genellikle el yöntemi ile gerçekleştirilir. Kimi zaman mekanik cihazlar ve girdaplı su yöntemi ile de uygulanmaktadır.

Lazer fizik tedavide düşük yoğunluklu ve ısıtıcı etkisi bulunmayan lazer tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Dolaşımını hızlandırmak kolajen sentezini arttırmak amacıyla uygulanan terapi doku iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Ultrason terapisi kas ve kemik gibi görünen dokularda ısınmayı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ödemli dokularda ödemi azaltmak ve iyileştirmeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır. Ultrasonda sıvının hareketliliğini sağlayan mikro masaj etkisi de bu yöntemde kullanılmaktadır.

Hidroterapi tedavisi ve egzersiz amacıyla kullanılan bir yöntem olarak tercih edilir.

Elektrik akımı arkasında kasılma sağlayarak zayıflamış tendonların alıştırılması ve sinirlerin sağlam olup olmamasını belirlemede yardımcı olur. Genellikle omurgada kullanılan bu yöntemler kemik erimesi ve kireçlenmeye bağlı oluşan olumsuzluklarda da kullanılır.

 

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.