Kısa veya Orta Vadeli Sakatlıklarda Doğru Rehabilitasyon İçin 5 Adım

Home / Sporcu Sakatlıkları / Kısa veya Orta Vadeli Sakatlıklarda Doğru Rehabilitasyon İçin 5 Adım
Kısa veya Orta Vadeli Sakatlıklarda Doğru Rehabilitasyon İçin 5 Adım

Düzenli bir şekilde spor yapıyorsanız şayet, bazen sınırları zorlama konusunda kendinize engel olamamanız gayet normal. Sınırlarınızı zorlamanız durumunda ise bir takım sakatlıklar yaşama ihtimaliniz de oldukça yüksek.

Bu içeriğimizde, yaşadığınız kısa veya orta vadeli sakatlıklarda neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Konumuzu ise doğru rehabilitasyon için 5 adım çerçevesinde sizlere sunacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

1- Maruz Kaldığınız Sakatlığı Kabul Edin

Spor aktivitelerinde meydana gelen sakatlanmalar sonrasında çok rastlanılan durumlardan biri sakatlığı kabullenmemektir. Gelişim süreciniz açısından güzel bir grafik çiziyor ve sakatlığa maruz kaldığınızda sürecinizin bozulmasından endişe ediyorsanız acilen frene basmanızı öneririz.

Kısa vadeli bir sakatlıklarda bile, durumu görmezden gelmek size uzun vadeli ve çok daha büyük sorunlar açabilir. Bu yüzden, sakatlık yaşadığınız zamanlarda uzun vadedeki sağlığınızı tehlikeye atmamak adına, içinde bulunduğunuz sakatlık sürecini kabul etmelisiniz.

2- Rehabilitasyon Sürecine Önem Verin

Yaşadığınız sakatlık nedeniyle iyileşme sürecine girdiniz. En önemli önceliğiniz rehabilite olmak çünkü rehabilitasyon, iyileşme sürecinizi hızlandıran ve sakatlığınızın tekrar nüksetmesini engelleyen en etkili yol.

Eski kuvvetinize kavuşabilmeniz için, tıpkı antrenmanlarınıza verdiğiniz önem gibi rehabilitasyon sürecine de önem vermeniz çok önemli.

3- Sakatlanma Sürecinde Beslenmenize Önem Verin

Sakatlık yaşanıldığında ve spordan bir süre uzak kalındığı zamanlarda, en çok düşülen hatalardan biri ise kalori ve beslenme oranınıza gem vurmanız olacaktır.

Gerek yağ oranınızın artması gerekse kilo almama isteği nedeniyle başvurulan bu yol, zarar gören bölgenizin ve tüm vücudunuzun yeteri kadar beslenmesine mani olacağından iyileşme sürecini uzatacaktır. Sağlıklı bir şekilde spora geri dönüp birkaç kilo vermek yerine, vücut direncinizden taviz vermenizin doğru bir tercih olmayacağını belirtmek isteriz.

4- Sakatlık Sürecinde Sağlam Bölgelerinizi İhmal Etmeyin

Kas deformasyonu veya kısmi bir rahatsızlık yaşıyorsanız şayet, iyileşene kadar kendinizi spordan tamamen uzaklaştırmanız gerekmez.

Bu tür durumlarda, sağlıklı olan bölgelerinizin güç kaybı yaşamasını istemiyor olabilirsiniz. Bunun için yapacağınız en etkili şey sakatlık yaşadığınız bölgeyi zorlamadan lokal veya tek taraflı çalışmalar yapmak diyebiliriz.

5- Sakatlık Sonrasında Performansınızı Kademeli Olarak Artırın

Rehabilitasyon sürecinde spora hayli özlem duymuş olabilirsiniz. İyileşen sakatlıklarda yapabileceğiniz en yanlış şeylerden biri, iyileşen bölgeye beklenmedik çapta yoğunluk yüklemek olacaktır.

Bu yüzden rehabilitasyon sonrasında çalışmalarınızı ilk aşamalarda hafif yoğunluklarda sürdürün. Kendinize biraz zaman tanıyın ve ilerleyen süreçlerde eski performansınıza tekrar kavuşun.

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.