Trokanterik Bursit Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?

Home / Sporcu Sakatlıkları / Trokanterik Bursit Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?
Trokanterik Bursit Nedir, Tedavi Süreci Nasıldır?

Vücudumuzda bursa adı verilen yastık görevi gören yapılar mevcuttur. Bu yapılar iki dokunun birbirine sürtünmesini engeller. Bu yapılardan biri olan trokanterik bursa kalçada bulunur. Kalçanın dış yanında bulunan Gluteus Maximus kası ile kaçla kemiğinin birbirlerine sürtünmesini engeller. Bu yastık aşırı strese maruz kaldığında şişerek su toplar. Bu durumda da kalçanın dış yanında özellikle ayakta durduğumuz esnada ağrı oluşur. Bu ağrının sebebi ayakta durmaya çalıştığımızda kaslarımız kasılırarak kemik ve kas arasında bulunan bu yastığı sıkıştırır.  Aynı nedenle ağrı bölgesine bastırdığımızda baskıyı trokanterik bursaya denk getirirseniz yerinizde zıplatıcı şekilde ağrı ortaya çıkabilir.

Aşırı kullanmaya bağlı olabileceği gibi yana doğru kalça üzerine yaşanan düşmelerde de bu bursa zarar görebilir. Bu durumda aynı semptomlar ortaya çıkabilir.

TEDAVİ SÜRECİ

Torakanterik bursit tedavisinde en önemlisi tabiki de bursayı dinlendirmekten geçer. Bu dinlenim de gün içindeki yürüyüş miktarını olabildiğince minimuma indirmekten geçer. Bu süreçte su toplamış olan bursanın küçülmesine yönelik dolaşımı arttıcı ve enflamasyonu azaltıcı elektroterapi, manuel terapi uygulamaları yapılır.

Ağrı şikayetleri ortadan kalktığında sakatlığın tekrar etmemesi için bursanın üzerinden geçen kaslara germe egzersizleri verilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kalçanın dış yanından ağrı yönünde sinyal alıyorsanız mutlaka istirahat edin. Yürüyorsanız bekleyin, ayakta iseniz oturun. Torakanterik bursaya baskı yapan bir diğer pozisyonda yan yatmaktır. Özellikle yorucu günlerde yan yatmaktan sakının.

Kalça etrafındaki kasların esnek olması bursaya binen yükü azaltacaktır. Düzenli olarak esneme ve germe egzersizleri yapmak sizi birçok sakatlıktan koruyacaktır.

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.