Menisküs Yaralanmaları ve Ameliyat Durumları

Home / Sporcu Sakatlıkları / Menisküs Yaralanmaları ve Ameliyat Durumları
Menisküs Yaralanmaları ve Ameliyat Durumları

Menisküs yaralanması diz bölgesinde en sık rastlanan rastlanan sakatlıklardan biridir. Menizküs diz ekleminde kıkırdaklara binen yükü azaltmakla görevlidir. Uyluk ve kaval kemikleri diz bölgesinde kıkırdaklaşarak birbiri ile eklem yaparlar. Bu iki kıkırdak arasında menisküs bulunur. Enisküs bu iki kıkırdağın birbiri ile olan sürtünmesini azaltır.

YIRTIK TİPLERİ

Diz ekleminde iç ve dış olmak üzere iki menisküs vardır. Bu menisküsler hilal şeklindedir. Bu hilal şeklindeki yapıların dış katmanları kırmızı renktedir ve kan ile beslenirler. İç kısımları ise beyaz renktedir ve kan ile beslenememektedir. Bu nedenle yırtığın iç veya dışta olması iyileşebilme yeteneğini etkiler. Dış bölgedeki küçük yırtıklar fizik tedavi ile iyileşebilirken iç bölgedeki yırtıklar kan dolaşımı ve dolayısıyla beslenmesi olmadığı için iyileşememektedir.

HANGİ DURUMLARDA AMELİYAT?

Menisküs yırtıkları sonrası dizde takılma ağrı ve takılma hissi oluşabilir. Kimi zaman kimi yırtıklarda hiçbir ağrı oluşmaz. Bu nedenle dizdeki ağrının menisküsten kaynaklandığından emin olmak gerekir. Daha sonra hangi hareketlerde ağrı oluştuğu değerlendirilir. Bu hareketlerden kişi kaçınabiliyorsa yani günlük hayatında zorluk çıkarmıyorsa ameliyat edilmez.

Takılma hissi varsa menisküsten parça kopmuş ve diz eklemi içerisinde serbestçe dolaşıyor olabilir. Bu durumda diz hareketlerinde dokular arasına sıkışarak dizi kilitleyebilir. Takılma durumlarında derhal ameliyat edilmesi gerekir çünkü dolaşan bu serbest parça diğer dokulara zarar verebilir hatta yeni yırtıklara bile sebep olabilir.

Ameliyat kişinin günlük hayatına, beklentilerine ve hayat kalitesindeki değişime göre karar verilir. Son karar hastadadır. Kişi kendisine şu soruyu sormalıdır. Ben bu diz ile yaşayabilir miyim?

AMELİYAT TİPİ

Yırtığın lokalizasyonu ve iyileşme kapasitesine göre yırtık ya dikilir veya alınır. Eğer iyileşebilecek bir bölgede ise ameliyat ile menisküs dikilerek tamir edilir. İyileşemeyecek bölgede olan yırtık durumlarında menisküs ile alınır. Her zaman birinci öncelik yırtığın dikilmesi olmalıdır. Çünkü menisküs alındıktan sonra kıkırdaklar birbiri ile daha fazla sürtünmeye başlar dizin erken yaşlanması söz konusu olmaktadır.

Yorumlar

E-posta adresiniz saklı kalacaktır.